Reklam

Öğrenciler Kızılay’ı “Kızılay Sokağı”nda Öğreniyor

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülke genelinde çeşitli etkinlikle kutlanan Kızılay Haftası, özellikle çocukların ve öğrencilerin dahil olduğu organizasyonlarla büyük bir şenliğe dönüşüyor. Geleceğin Kızılaycılarını yetiştirmek için büyük çaba gösteren Türk Kızılay, bu alandaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Etimesgut Yerleşkesi içerisinde çocuklar ve gençler için Kızılay Sokağı açıldı.

Öğrenciler Kızılay’ı “Kızılay Sokağı”nda Öğreniyor

Kızılay sokağında afetlerden korunma eğitimi, çocuk dostu oyun aracında öğrenci etkinlikleri, Kızılay tanıtımları ve sunumları bir hafta boyunca devam edecek. Ayrıca Kızılay’ın 150 yıllık tarihi ile ilgili önemli belge ve fotoğrafların bulunduğu arşivi de öğrenciler görme imkanı bulacak. Çocuklar ve gençler deprem simülasyon aracında deprem anında neler yapmaları gerektiğini de öğrenecek.

Ziyaretçilere, Kızılay’ın 1868’den 2018’e 150 yıllık tarihini ve önemli günleri gösteren zaman tüneli ve Kızılay yayınları hediye edilecek, ikramlar yapılacak.

Gönüllü Kızılay elçilerinin sayısı artacak

Kızılay Sokağı’nın açılışını yapan Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, son yıllarda Kızılay Haftası’nda yapılan etkinliklerin çeşitlendirildiğini, kreşten üniversiteye kadar çocuklara ve gençlere odaklanıldığını belirterek, “Geçen sene 700 bin civarında çocuğa ulaştık, bu sene hedef 1,5 milyon çocuğa Kızılayı tanıtmak, faaliyetlerimizi anlatmak ve onları gönüllü Kızılay elçileri yapmak” dedi.

Genel Müdür Altan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Etimesgut yerleşkemizde ilk defa yaptığımız bu etkinlikleri önceleri okullara bizzat giderek, şehir meydanlarında yapıyorduk. Bu sene burada 20 bin çocuğu misafir edeceğiz, onlara afetlerden korunma, afet bilinci ve Kızılaycılıkla ilgili bilgiler vereceğiz.”

Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Birim Yöneticisi Dr. Metin Kalender de Kızılay için bestelediği şarkıyı çocuklarla birlikte söyledi. Gitarıyla sahne alan Kalender’e çocuklar da coşkuyla eşlik etti.

Tüm yurtta kutlanıyor

29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelinde bulunan okullarda Kızılay Haftası kutlamaları yapılacak. Türk Kızılay genel merkezi ve Türkiye genelindeki şubeler tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan bu haftada Kızılay’ın kuruluş amacı ve yürüttüğü insani yardım faaliyetleri özellikle öğrencilere, gençlere ve kamuoyuna anlatılarak, Kızılay’a ve faaliyetlerine yönelik farkındalık oluşturulacak. Kızılay haftası kutlamaları kapsamında öncelikli olarak faaliyet alanlarına ilişkin yapılan çalışmalara ve ilkelere dair gençleri bilgilendirmek amacıyla okullarda tanıtımlar yapılacak, Türkiye genelinde şiir, kompozisyon ve resim gibi alanlarda yarışmalar düzenlenecek.