Reklam

Hayırseverlik Mirası Ödülü Kızılay’a

Dünya Müslüman Hayırseverler Kongresi’nin Londra’da düzenlediği Küresel Donörler Forumu kapsamında bu yıl ilk defa “Hayırseverlik Mirası Ödülleri” de verildi. İnsani yardım kategorisindeki ödüle ise Türk Kızılay layık görüldü. Ödülü Genel Başkan Dr. Kerem Kınık ve Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz düzenlenen törende aldı.

Hayırseverlik Mirası Ödülü Kızılay’a

Bu yıl Londra’da düzenlenen Küresel Donörler Forumu kapsamında ilk defa verilen ödülü Kızılay’ın almasının tesadüf olmadığını vurgulayan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Ülkemiz dünyanın en çok sayıda mültecisine ev sahipliği yapıyor. Kendi vatandaşları dışındakilere en fazla yardımı yapan ülke” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirten Kınık, “Hem çevremizde, hem dünyanın pek çok yerinde adaletsizlikler, durdurulamayan çatışmalar, silah zoruyla yerlerinden edilen insanların acısı her geçen gün artıyor. Dolayısıyla bizim de vazifemiz her geçen gün artıyor” değerlendirmesinde bulundu.
“Hayırseverlik yarışında olmaya devam edeceğiz”

Aynı törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a Arakan Müslümanlarına yönelik çalışmaları nedeniyle “İnsani Hizmet Takdir Ödülü”, Türk Hava Yollarına da Somali’ye yardıma yönelik “Love Army for Somalia” kampanyasına verdiği kargo uçağı desteği nedeniyle “Yaratıcı İşbirliği” ödülü verildi.

Törende bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “İnsani Hizmet Takdir Ödülü”nü almasına ilişkin, “Bu ödülü her zaman mazlumun ve yardıma muhtaçların yanında olan hayırsever milletimiz adına alıyorum. Yaşamım boyunca bana onur verecek bu anlamlı ödülün gerçek sahibi, yarışların en güzeli olan hayırseverlik yarışında dünyanın bir numarası olan güzel ülkem, Türkiye’dir, merhamet eli her yere uzanan güçlü devletimdir” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, Türk Kızılay ve Türk Hava Yollarının da ödüle layık görülmesi ile olarak ise “Bu bizi ayrıca gururlandırdı. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla hayırseverlik yarışında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Türkiye’nin çalışmaları paha biçilemez”

Dünya Müslüman Hayırseverler Kongresi Direktörü Imtiaz A. Khan, bu yıl Londra’da gerçekleşen foruma 50’ye yakın vakfın katıldığının altını çizdi. Khan, vakıfların, yardım alanındaki deneyimlerini paylaşıp verimliliklerini artırmayı hedeflediğini belirterek yardım faaliyetinin sadece Müslüman dünyayla sınırlı olmadığını, bütün dünyayı kapsadığını da vurguladı. “Türkiye’nin insani yardım alanındaki çalışmaları bizim için paha biçilmez.” ifadesini kullanan Khan, Emine Erdoğan’ın ve Kızılay’ın da bu nedenle forum kapsamında ödüllendirildiğini söyledi.